Gminne obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości

announcement_metin2_pl_47d815edb185c975937c45957b08c219

Gminne obchody upamiętniające 99. Rocznicę Odzyskania przez nasz kraj Niepodległości rozpoczęły się w sobotnie popołudnie. O godzinie 14.45 czekające w gotowości na placu szkolnym poczty sztandarowe delegacji Straży Pożarnych i Szkół z Gminy Dydnia oraz  zaproszeni goście w asyście Orkiestry Dętej pod kierownictwem Pana Zygmunta Podulki przemaszerowali do kościoła parafialnego, aby wziąć udział w uroczystej Mszy św. Koncelebrowali ją ks. dziekan Edward Stępień oraz ks. proboszcz parafii Dydnia Jan Dąbal, który wygłosił również okolicznościowe kazanie.

Po zakończeniu Mszy św. wszyscy zebrani w dydyńskim kościele mogli wysłuchać montażu słowno – muzycznego przygotowanego przez młodzież szkolną pod okiem nauczycieli. Uczniowie SP w Dydni przypomnieli trudną i bolesną historię naszej ojczyzny, a recytacją pięknej polskiej poezji wyrazili miłość i szacunek do kraju. Tę część artystyczną uzupełnili instrumentalnym wykonaniem utworów patriotycznych uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Dydni. Następnie zebrani mogli wsłuchać się w koncert pieśni patriotycznych wykonanych przez Orkiestrę Dętą pod batutą Zygmunta Podulki. Rozpoznane natychmiast utwory muzyczne zachęciły niejednego słuchacza do śpiewu piosenek, które niegdyś towarzyszyły żołnierzom w ich drodze do wolności.

Ważnym momentem obchodzonej uroczystości było oddanie hołdu walczącym o wolność, pod pomnikiem  „Poległych w Strajku Chłopów”. Po odśpiewaniu hymnu narodowego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej, poszczególne delegacje  złożyły wieńce na płycie pomnika. Były to w kolejności: Delegacja Harcerstwa Polskiego Zespołu Szkół w Dydni, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie, Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie oraz Posterunku Policji w Dydni, Koła Prawa i Sprawiedliwość w Gminie Dydnia, Delegacja Gminy Dydnia i Parafii Dydnia.
Następnie głos zabrał Pan Jerzy F. Adamski Wójt Gminy Dydnia, który podziękował wszystkim obecnym za udział w tak ważnym święcie państwowym. W swojej wypowiedzi nawiązał również do wspaniałej biografii żołnierza, z którego zasług możemy być bardzo dumni. Mowa tutaj o pułkowniku Leopoldzie Lisie – Kuli urodzonym w Kosinie, który niemal całe swoje krótkie, bo zaledwie 22-letnie życie poświęcił bezkompromisowej walce o wolność Ojczyzny. Po śmierci odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości. Jednak pomnik, który mu wystawiono w Rzeszowie, został zniszczony po wybuchu II wojny światowej. Jego odbudowa  możliwa była dopiero po odzyskaniu przez Polskę suwerenności. O takich bohaterach, którzy w trudnych czasach naszej historii dla jednej sprawy żyli i jeden przyświecał im cel: żeby Polska była wolna, nie wolno nam zapominać – tak należało odebrać przywołanie tej postaci przez  Wójta Gminy Dydnia.
Do podziękowań za wspólne świętowanie 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości dołączyła również  Dyrektor ZS w Dydni Pani Iwona Pocałuń, życząc, byśmy jak najdłużej trwali w atmosferze tego szczególnego dnia.

                                                                                                                                                                                                          Małgorzata Adamska