DANCE OF FIRE to pierwszy w Polsce kwartet klarnetowy specjalizujący się w muzyce folkowej. Źródłem naszych inspiracji jest muzyka bałkańska, klezmerska oraz polska. Gramy kompozycje własne, a także melodie tradycyjne wyłącznie w naszych aranżacjach. Do dźwięku klarnetów dodajemy perkusję oraz etniczne instrumenty dęte. Wszystko to razem tworzy unikalne brzmienie DANCE OF FIRE – ognistą mieszankę klasycznej techniki i słowiańskiej energii.
Kwartet jest laureatem 20th International Jewish Music Festival w Amsterdamie. Wszyscy ukończyli Akademię Muzyczną w Katowicach i na co dzień grają w czołowych polskich orkiestrach symfonicznych i operowych. Początek ich współpracy to rok 2014, wtedy to postanowili wspólnie realizować swoją pasję do muzyki tradycyjnej. Zaczęli poszukiwać nowych barw i środków ekspresji. Brzmienie, które stworzyli niejednokrotnie doceniła międzynarodowa publiczność, między innymi na koncertach DANCE OF FIRE podczas Europejskich Kongresów Klarnetowych w Katowicach i Gent.
Koncerty DANCE OF FIRE to mieszanka bałkańskiej energii, polskiej spontaniczności i liryzmu oraz klezmerskiej wirtuozerii. Tematy muzyki tradycyjnej często prowokują do improwizacji, co sprawia że każde wykonanie jest niepowtarzalne. Szczerość przekazu i bezpośredniość drzemiąca w muzyce ludowej sprawia, że trafia ona prosto do serc publiczności. Grają koncerty z muzyką bałkańską, żydowską, polską bądź program łączący wszystkie te style.
Cracow Golden Quintet to zespół złożony z profesjonalnych muzyków, którzy dzięki swojej pasji do muzyki i rzemieślniczej dokładności w pełni oddają piękno brzmienia formacji, jaką jest kwintet dęty. Ensemble tworzą absolwenci polskich Akademii Muzycznych – soliści, członkowie orkiestr symfonicznych oraz rozmaitych grup kameralnych:
Natalia Jarząbek – flet
Damian Świst – obój
Tomasz Sowa – klarnet
Małgorzata Wygoda – fagot
Konrad Gołda – waltornia
Kwintet posiada w swoim repertuarze zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej – od epoki klasycyzmu po muzykę współczesną. Nietuzinkowe interpretacje utworów Mozarta, Ligetiego, Iberta, Nielsena, Barbera oraz wielu innych kompozytorów są następstwem umiejętności muzyków, kreatywności i zamiłowania do sztuki. Zespół specjalizuje się również w wykonywaniu i promowaniu muzyki polskiej. Repertuar opracowany i przygotowany pod kątem uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie zawiera kompozycje m. in. Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, Michała Spisaka czy Tadeusza Szeligowskiego i jest stale poszerzany – zwłaszcza o utwory zapomniane, rzadko prezentowane na estradach sal koncertowych, a niezwykle cenne w kontekście polskiego dziedzictwa narodowego. Ponadto, Cracow Golden Quintet bierze udział w prawykonaniach oraz nagraniach utworów XX i XXI wieku.