dr Tomasz Żymła

Zdjęcie

Tomasz Żymła urodził się w Prudniku (woj. opolskie). Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu Arkadiusza Adamskiego, a następnie Królewskie Konserwatorium w Hadze (Holandia) w klasie klarnetu basowego Erika van Deurena.
Tomasz jest laureatem wielu konkursów solowych i kameralnych. Jako solista zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2010) oraz III nagrodę podczas X Festiwalu Klarnetowego w Piotrkowie Trybunalskim (2013). W 2014 roku uzyskał pierwsze miejsce podczas Nederlands Klarinet Concours w Zwolle (Holandia) w kategorii solowej oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym w Carlino we Włoszech w kategorii klarnet basowy (I i II nagrody nie przyznano). Natomiast jako kameralista dwukrotnie zdobył I nagrodę na Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2003,2005).
Doskonalił swoje umiejętności biorąc udział w kursach mistrzowskich powadzonych przez tak wybitne osobowości muzyczne jak: G.Deplus, F.Heau, J.Hlavac, A.Leroy, V.Vitek, B.Martinez, W.Seyfarth, P.Szymyślik.
Współpracował z następującymi orkiestrami: Asko/Schönberg, Brussels Philharmonic, Residentie Orkest, Nederlands Symfonieorkest, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Muzyki Nowej, Filharmonia Gorzowska oraz zespół Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.
Od 2008 roku prowadzi ożywioną działalność w zakresie wykonawstwa muzyki współczesnej jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy. Będąc od 2008 roku I klarnecistą Orkiestry Muzyki Nowej dokonał licznych nagrań radiowych oraz płytowych prawykonując m.in. utwory P.Hendricha, F.Romitellego, P.Norgarda, S.Hapamaki. W tym samym roku wraz z OMN otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii Album roku – Płyta z muzyką współczesną. Występował na wielu prestiżowych festiwalach takich jak: Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Śląska Trybuna Kompozytorska, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Modern Music Festival w Pekinie, Festival Classique w
Hadze czy Grachten Festival w Amsterdamie.
Od września 2010 roku był czynnym uczestnikiem György Ligeti Academy – rocznego kursu muzyki współczesnej powadzonego przez muzyków elitarnego zespołu Asko/Schönberg. W grudniu 2010 roku wystąpił jako solista z György Ligeti Academy wykonując Koncert na klarnet basowy i orkiestrę R.Nachsona wArd w Muziekgebouw aan t’IJ w Amsterdamie.
W sezonie artystycznym 2012/2013 odbył roczny staż na stanowisku klarnecisty basowego w Residentie Orkest (Haga, Holandia). W 2014 roku wziął udział w produkcji amsterdamskiej Dutch National Opera „Kopernikus” według Claude’a Vivier’a. Podczas Europejskiego Kongresu Klarnetowego w Katowicach (grudzień 2014) współprawykonał „Concerto Grosso na 4 klarnety” A.Pavlorka z towarzyszeniem orkiestry NOSPR.
Jest także członkiem międzynarodowych formacji muzycznych: duetu FAKE Duo z flecistką Gaëlle Dohen oraz tria Not’a Trio, które wraz z nim tworzą klarneciści Daniel Boeke i Enric Sans. Wykonują szeroki repertuar kameralny z naciskiem na kompozycje pisane współcześnie.
W styczniu 2018 roku został stypendystą programu Młoda Polska za wybitne osiągnięcia artystyczne. W listopadzie 2019 roku dokonał premiery kompozycji Nikoli Kołodziejczyka Ranwers na koncertujący klarnet basowy i kwintet dęty w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. W marcu 2020 roku otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca za płytę PENDERECKI: Concerto doppio per violino, viola ed orchestra, Concerto per viola (chitarra) ed orchestra, Concerto grosso no. 2 per 5 clarinetti ed orchestra.
W czerwcu 2020 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach za rozprawę doktorską: „Rozwój literatury na klarnet basowy w oparciu o dorobek holenderskich kompozytorów i wykonawców”.
Od roku akademickiego 2014/2015 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach prowadząc zajęcia z klarnetu, klarnetu basowego oraz kameralistyki.