Dawid Siwiecki w programie „Wirtuozi V4 +. Międzynarodowy talent show”

IMG-0603

 

Dawid Siwiecki z Krzywego,  absolwent Szkoły Muzycznej I st. w Dydni w klasie akordeonu Pana Grzegorz Bednarczyka, obecnie uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku w klasie akordeonu Andrzeja Smolika weźmie udział w zmaganiach finałowych konkursu „Wirtuozi V4 +. Międzynarodowy talent show” .

Celem konkursu jest odkrywanie młodych talentów muzyki klasycznej

Program „Wirtuozi V4 +. Międzynarodowy talent show”  od 27.11.2020 r. będzie emitowany w TVP Kultura w 4 kolejne piątki o godz. 19.00. Finał wyemitowany zostanie 18 grudnia.

W konkursie bierze udział po 4 wybitnie utalentowanych uczniów z pięciu krajów: Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Serbii.  Polskę  reprezentować będą: czternastoletni akordeonista Dawid Siwiecki, trzynastoletni Michał Korzeń grający na fortepianie, siedemnastoletni pianista Maciej Smolag oraz dziewięcioletnia Zarina Zaradna grająca na harfie.

Misją programu jest wspieranie młodego pokolenia, które jest dumne z siebie, swoich wartości i kultury, co sprawia, że świat staje się lepszy.

Program VIRTUOSOS miał już 5 edycji lokalnych realizowanych, emitowanych tylko na Węgrzech. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu widzów, organizatorzy postanowili rozszerzyć jego zasięg na skalę międzynarodową, zapraszając do udziału uzdolnionych młodych ludzi z Czech, Polski, Słowacji, a także z Serbii.  Jest to skutek wsparcia programu przez Grupę Wyszehradzką (V4), która wykorzystała mechanizm współpracy z krajami trzecimi w formule „V4+”. Stąd zaproszono do współpracy Serbię i rozszerzono tytuł programu: „Virtuosos V4+”. W Polsce program będzie nosił tytuł „Wirtuozi V4 +. Międzynarodowy talent show”.  Jest to pierwsza międzynarodowa formuła programu Virtusosos.

 

Członkami międzynarodowego jury  są najwyższej klasy artyści muzycy: Erika Miklósa – węgierska sopranistka koloraturowa, Alicja Węgorzewska – polska mezzosopranistka, Gabriela Bohacova – czeska dyrektorka festiwalu muzycznego oraz Piotr Valentovic – słowacki dyrygent. Serbię reprezentują naprzemiennie skrzypek Nemanja Radulovic i Silvana Grujic – dyrektor muzyczny serbskiej telewizji publicznej i pianistka. Ponadto zaproszono do udziału w programie międzynarodowe gwiazdy , które w sumie stworzą „super jury”: Gabriela Prokofiewa, wnuka brytyjsko-rosyjskiego kompozytora i producenta Siergieja Prokofiewa; rosyjskiego skrzypka Maxima Vengerova; aktorkę austriacko – węgierskiego pochodzenia  Coco König oraz Maestro Plácido Domingo.

Program poprowadzą popularny w Europie niemiecki showman Thomas Gottschalk oraz polska prezenterka telewizyjna Ida Nowakowska.

HARMONOGRAM EMISJI:

27 listopada – I odcinek – I półfinał (10 uczestników – przechodzi 5 uczestników do dalszego etapu)

4 grudnia – II odcinek – II półfinał  (10 uczestników – przechodzi 5 uczestników do dalszego etapu)

11 grudnia – III odcinek –  prezentacja 10 laureatów półfinałów oraz muzyki krajów, z których pochodzą

18 grudnia – IV odcinek –  finał, w którym wygrywa 5 uczestników.

Zapraszamy od oglądania Programu „Wirtuozi V4 +. Międzynarodowy talent show” .

Dawidowi Siwieckiemu życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.